Menstruace

návštěva Gynelokologa

5. října 2008 v 12:55 | Asi Já

Co ještě nevíte - návštěva gynekologa

gynekologicka-prohlidka
Veškeré problémy kolem menstruace, těhotenství, antikoncepce a dalších jevů s tím spojených řeší gynekolog - specializovaný lékař na oblast ženských pohlavních orgánů.
První preventivní prohlídka
Každá dívka by měla v rámci své prevence navštívit gynekologa poprvé v 15cti letech, i když ji netrápí žádné obtíže. Prohlídka v nižším věku je nutná pouze v případě výskytu problémů nebo na základě doporučení jiného lékaře.
Veškeré preventivní prohlídky jsou bezplatné, nevztahují se na ně regulační poplatky a provádí se pouze jednou ročně. Současně během prohlídky by měl lékař provést stěr z čípku (cytologické vyšetření), které slouží k případnému včasnému odhalení prekarcinomních změn.
gynekologicke-vysetreni

Antikoncepce

5. října 2008 v 12:55 | Asi Já

Co ještě nevíte - antikoncepce

Antikoncepcí dnes nazýváme takové preparáty, které zabraňují nechtěnému těhotenství. Jsou dnes dostupné v různých formách i cenových relacích. Hojně využívané jsou antikoncepční pilulky:
 • Jednofázové - všechny mají stejné množství hormonů
 • Třífázové - každá týdenní fáze má odlišnou hladinu hormonů

Jaký je vztah mezi antikoncepcí a menstruací?

Jednou z velkých předností antikoncepčních pilulek je úprava nástupu menstruační fáze (krvácení). Žena přesně ví, který den se u ní dostaví krvácení a podle toho si může i dopředu naplánovat aktivity a činnosti dne. Kromě toho bývá tato menstruace ve většině případů slabší a časově kratší.

Jak fungují pilulky?

Antikoncepční pilulky zabraňují ovulaci - dozrání a uvolnění vajíčka. U ženy je tak navozen stav "falešného těhotenství", protože vaječníky neprodukují zralá vajíčka. Vyjma toho pilulky upravují cervikální hlen děložního hrdla - jeho struktura zabraňuje průniku spermií do dělohy.
Každá dívka užívající pilulky by se jednou ročně měla podrobit jaterním testům - odběr krve.
antikoncepce

Hygiena

5. října 2008 v 12:54 | Asi Já

Co ještě nevíte - hygiena při menstruaci

menstruacni-kalisek-mooncup
Během menstruační fáze žena uvolňuje z těla skrz pochvu menstruační krev. Jde o směs děložní výstelky, hlenu a krve. Aby tento únik krve ženu či dívku neobtěžoval při každodenních činnostech, vymyslel průmysl několik hygienických potřeb - vložky, tampóny, menstruační kalíšky.

Vložka nebo tampón?

Pro začínající menstruující dívky je nejvhodnější vložka alespoň pro začátek. Téměř všechny totiž ještě neměly sexuální styk, tudíž zavedení tampónu by jim mohlo činit potíže. Každá z těchto hygienických potřeb má své výhody i nevýhody.
TampónVložka
Doba nošeníMax. 8 hodinDle uvážení
AbsorpceMůže protéctTéměř neproteče
Pohodlnost při nošeníPři správném zavedení není cítit.Obzvláště větší rozměry jsou nepohodlné.
AplikaceHůře se zavádí - lze využít tampónů s aplikátorem.Poměrně snadná
VelikostMalý, velikost dle absorpce.Rozměrově větší než tampón
tampon-vlozka

Co to je?Jak se projevuje?Zde!

5. října 2008 v 12:54 | Asi Já

Když dívka začne menstruovat…

Každá dívka i žena si to zažila a každá to dnes a denně prožívá. Pro většinu nepříjemné setkání s realitou v podobě prvních kapek krve na spodním prádle, toaletě či papíře. Tehdy nastává "nová životní etapa". Je to období, kdy se z holčičky stává pomalu a jistě žena. Dříve nebo později to potká každou dívku, i když ve zcela jiné situaci a za zcela odlišných podmínek.
menstruace

Co se skrývá za slovem menstruace?

Menstruace neboli menstruační cyklus je název několikatýdenního fyziologického období, které se periodicky vyskytuje u ženského pohlaví. Skládá se z několika fází, které jsou od sebe symptomaticky odlišné. Místo pojmu menstruace se také můžete setkat s pojmem perioda. Menstruační cyklus zaručuje schopnost ženy ve většině případů otěhotnět.

První menstruace

Jako první menstruaci označujeme tu, která se u dívky objeví poprvé v životě. Označuje se také jako menarché. Stanovit u dívky přesné datum začátku první menstruace nejde. Všeobecně se první menstruace vyskytne mezi 12 - 15 rokem přičemž současný vývoj má tendenci posouvat hranici první menstruace směrem dolů.
kdy-se-objevuje-menstruace

Menstruace každý kalendářní měsíc

Jakmile se u dívky objeví první menarche, tak může očekávat po dobu několika příštích desítek let její opakování. Pravidelný menstruační cyklus má málokterá dívka či žena. Délka menstruačního cyklu je ovlivněna mnoha faktory (stres, výživa, léky a další). Všeobecně se doba 28 dnů považuje za průměrnou hodnotu trvání cyklu. Odchylka v podobě několik dnů je zcela běžná. Stejně tak některé ženy mohou mít pravidelný menstruační cyklus kratší jak 28 dnů či naopak delší.

Poslední menstruace

O poslední menstruaci hovoříme v období klimakteriu - přechodu. Nastává ve většině případů mezi 45-55 rokem života. Poslední menstruace neboli menopauza je znamením zastavení schopnosti plodit děti přirozenou cestou. Zároveň dochází k ukončení činnosti vaječníků - přestávají produkovat vajíčka.

Menstruace - jak se projevuje?

projev-menstruace
Každého zcela určitě poprvé napadne, že nejtypičtějším projevem menstruace jakožto menstruačního cyklu je krvácení. Je to jeden z nejlépe viditelných znaků, i když projevů je celá řada:
 • Změny nálad
 • Bolesti v podbřišku
 • Rozdílná chuť k sexu
 • Migrény
 • Drobné váhové výkyvy a další
Každá žena je unikátní individuum, tudíž i jednotlivé symptomy jsou u každé dívky či ženy zcela individuálního charakteru. Kromě toho se na aktuálních projevech podílí i současná fáze menstruačního cyklu, v níž se daná žena právě nachází.

Bolestivá menstruace

bolestiva-menstruace
Velmi bolestivou menstruaci označuje lékařská věda pojmem dysmenorea. Její příčiny nejsou stále zcela objasněny. K utlumení klasických menstruačních bolestí v oblasti podbřišku existuje spousta způsobů:
 • Vlažná sprcha od pasu dolů
 • Tělesná aktivita
 • Pokrčení nohou a schoulení se do klubíčka
 • Léky a další
Každé ženě či dívce pomáhá něco jiného, avšak tělesná aktivita má svůj efekt hlavně v tom, že odvádí myšlenky od bolesti jiným směrem. Žena se tak nesoustředí na bolest, ale na fyzickou činnost.
 
 

Reklama