Co to je?Jak se projevuje?Zde!

5. října 2008 v 12:54 | Asi Já |  Menstruace

Když dívka začne menstruovat…

Každá dívka i žena si to zažila a každá to dnes a denně prožívá. Pro většinu nepříjemné setkání s realitou v podobě prvních kapek krve na spodním prádle, toaletě či papíře. Tehdy nastává "nová životní etapa". Je to období, kdy se z holčičky stává pomalu a jistě žena. Dříve nebo později to potká každou dívku, i když ve zcela jiné situaci a za zcela odlišných podmínek.
menstruace

Co se skrývá za slovem menstruace?

Menstruace neboli menstruační cyklus je název několikatýdenního fyziologického období, které se periodicky vyskytuje u ženského pohlaví. Skládá se z několika fází, které jsou od sebe symptomaticky odlišné. Místo pojmu menstruace se také můžete setkat s pojmem perioda. Menstruační cyklus zaručuje schopnost ženy ve většině případů otěhotnět.

První menstruace

Jako první menstruaci označujeme tu, která se u dívky objeví poprvé v životě. Označuje se také jako menarché. Stanovit u dívky přesné datum začátku první menstruace nejde. Všeobecně se první menstruace vyskytne mezi 12 - 15 rokem přičemž současný vývoj má tendenci posouvat hranici první menstruace směrem dolů.
kdy-se-objevuje-menstruace

Menstruace každý kalendářní měsíc

Jakmile se u dívky objeví první menarche, tak může očekávat po dobu několika příštích desítek let její opakování. Pravidelný menstruační cyklus má málokterá dívka či žena. Délka menstruačního cyklu je ovlivněna mnoha faktory (stres, výživa, léky a další). Všeobecně se doba 28 dnů považuje za průměrnou hodnotu trvání cyklu. Odchylka v podobě několik dnů je zcela běžná. Stejně tak některé ženy mohou mít pravidelný menstruační cyklus kratší jak 28 dnů či naopak delší.

Poslední menstruace

O poslední menstruaci hovoříme v období klimakteriu - přechodu. Nastává ve většině případů mezi 45-55 rokem života. Poslední menstruace neboli menopauza je znamením zastavení schopnosti plodit děti přirozenou cestou. Zároveň dochází k ukončení činnosti vaječníků - přestávají produkovat vajíčka.

Menstruace - jak se projevuje?

projev-menstruace
Každého zcela určitě poprvé napadne, že nejtypičtějším projevem menstruace jakožto menstruačního cyklu je krvácení. Je to jeden z nejlépe viditelných znaků, i když projevů je celá řada:
  • Změny nálad
  • Bolesti v podbřišku
  • Rozdílná chuť k sexu
  • Migrény
  • Drobné váhové výkyvy a další
Každá žena je unikátní individuum, tudíž i jednotlivé symptomy jsou u každé dívky či ženy zcela individuálního charakteru. Kromě toho se na aktuálních projevech podílí i současná fáze menstruačního cyklu, v níž se daná žena právě nachází.

Bolestivá menstruace

bolestiva-menstruace
Velmi bolestivou menstruaci označuje lékařská věda pojmem dysmenorea. Její příčiny nejsou stále zcela objasněny. K utlumení klasických menstruačních bolestí v oblasti podbřišku existuje spousta způsobů:
  • Vlažná sprcha od pasu dolů
  • Tělesná aktivita
  • Pokrčení nohou a schoulení se do klubíčka
  • Léky a další
Každé ženě či dívce pomáhá něco jiného, avšak tělesná aktivita má svůj efekt hlavně v tom, že odvádí myšlenky od bolesti jiným směrem. Žena se tak nesoustředí na bolest, ale na fyzickou činnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama