Říjen 2008

Co dělat proti nudě?

11. října 2008 v 13:49 | Asi Já
Sedííš v pokojíku,koukáš do blba...a už je to tu zase→ NuDáÁÁÁÁá
tady je pár typů jak zahnat nudu..


*sedni si k počítači a zahraj si nákou dětskou hru:)) uvidíš jakse nejmín na půl hodky zabavíš
*dojdi si třeba ke kámošce nebo do půjčovny pro nejaký cool filmík a zkoukni ho u popcornu s kámoškou
*kup si časák:)sice tě to zabaví tak na 10 minut....ale aspon něco;)
*uklíííízej!!zní to strašně,ale pomáhá to!vyházej stré oblečení,věci,sešity...a máš o zábavu postaráno
*jdi nakupovaat!!pokud nemáš keše vyraž do města aspon na "čumendu",v doprovodu kámošky to bude ještě lepšííí:):)
*lehni si a prostě jen spi!!!:)že se spí jen v noci?no a??když prospíš 3 hodky ani nemrkneš:))
*zaved si blog,nebo si uprawuj fotky,nebo jentak brouzdej na netu:))i když to tě po chvíli omrzí:(
*cvakej cvakej cvakej!!!namaluj se,učeš se a udelej si cool foTkY:*pak si je dej na profil a máš to:-)))
*pozvi kámošky,kámoše a udělej si mejdloo!!:)i když pěknej háček budou asi rodiče:(
*přemýšlej!:) zkus si lehnout a v hlavě si promítej různý lidi,věci,nebo ´přemejšlěj o klukách:))
*udělejte si s kámoškou crazy vík,obarvěte se narůžovo,uspořádejte party,soukněte filmy a máš 3 dny bez nudy
tohle je jen mainkej "výcuc" dělat se toho dá spoustu ae chce to jen chtít:))

Barbie style

5. října 2008 v 13:03 | Asi Já |  Moda
Čím se vyznačuje: Představ si krásnou,dokonalou holku v růžovém kraťoučkém topu,minisukni a lesklýma botkama na podpatku.Krásné,zdravé,dlouhé vlasy se jí tak lesknou,že není k přehlédnutí..Typická barbie.Jenže barbie styl není jen o dokonalém vzhledu a o růžové ale také o chování.Barbie girls o sebe rády pečují,chtějí mít pořád krásně upravené nehtíky,dokonalý make-up,štíhlou postavu a rády nosí hezké a trendy oblečení,většinou ve světlých barvách jako jsou růžová,bílá,fialková ale třeba i světle žlutá:)
hudba: bárbínky poslouchají většinou slaďácký pop..
oblečení: Nejdůležitější je být trendy!Barbie girls by měli mít přehled ve světě módy a měli by dobře vědět co je právě "in".Barva oblečení je většinou světle růžová,purpurová nebo bílá.Úzké džíny,trička s veselým potiskem,spousta doplňků,řetízků se srdíčky jsou také na místě:)
Líčení,vlasy: Líčení by mělo být v pastelových barvách,ale ne moc výrazné.Světlé stíny,pudr nebo make-up a řasenka postačí:)Vlasy vůbec nemusíš mít na blond.V dnešní době jsou Barbie i brunetky,zrzky....Hlavně aby byli pěkně upravené,dlouhé a zdravé:)
Chování: Pokud si myslíš,že všechny barbie jsou nafoukané,tak se mýlíš.Barbie by měla být ochotná,milá,hodná a úsměvavá..Dává najevo své city,ráda se baví,chodí na různé akce a miluje nákupy..
Čím se vyznačuje: Růžová, růžová, růžová!!! Spousta roztomilých drobností (panďuláků, medvídků, srdíčkových náramků a kytiček do vlasů ...
Co nikdy nesmí chybět v tvéé kabelce
*malování
*telefon
*sladká vonavka
*klíče
*v létě flaška s vodou
*hygienické ubrousky
*žwejky

návštěva Gynelokologa

5. října 2008 v 12:55 | Asi Já |  Menstruace

Co ještě nevíte - návštěva gynekologa

gynekologicka-prohlidka
Veškeré problémy kolem menstruace, těhotenství, antikoncepce a dalších jevů s tím spojených řeší gynekolog - specializovaný lékař na oblast ženských pohlavních orgánů.
První preventivní prohlídka
Každá dívka by měla v rámci své prevence navštívit gynekologa poprvé v 15cti letech, i když ji netrápí žádné obtíže. Prohlídka v nižším věku je nutná pouze v případě výskytu problémů nebo na základě doporučení jiného lékaře.
Veškeré preventivní prohlídky jsou bezplatné, nevztahují se na ně regulační poplatky a provádí se pouze jednou ročně. Současně během prohlídky by měl lékař provést stěr z čípku (cytologické vyšetření), které slouží k případnému včasnému odhalení prekarcinomních změn.
gynekologicke-vysetreni

Antikoncepce

5. října 2008 v 12:55 | Asi Já |  Menstruace

Co ještě nevíte - antikoncepce

Antikoncepcí dnes nazýváme takové preparáty, které zabraňují nechtěnému těhotenství. Jsou dnes dostupné v různých formách i cenových relacích. Hojně využívané jsou antikoncepční pilulky:
 • Jednofázové - všechny mají stejné množství hormonů
 • Třífázové - každá týdenní fáze má odlišnou hladinu hormonů

Jaký je vztah mezi antikoncepcí a menstruací?

Jednou z velkých předností antikoncepčních pilulek je úprava nástupu menstruační fáze (krvácení). Žena přesně ví, který den se u ní dostaví krvácení a podle toho si může i dopředu naplánovat aktivity a činnosti dne. Kromě toho bývá tato menstruace ve většině případů slabší a časově kratší.

Jak fungují pilulky?

Antikoncepční pilulky zabraňují ovulaci - dozrání a uvolnění vajíčka. U ženy je tak navozen stav "falešného těhotenství", protože vaječníky neprodukují zralá vajíčka. Vyjma toho pilulky upravují cervikální hlen děložního hrdla - jeho struktura zabraňuje průniku spermií do dělohy.
Každá dívka užívající pilulky by se jednou ročně měla podrobit jaterním testům - odběr krve.
antikoncepce

Hygiena

5. října 2008 v 12:54 | Asi Já |  Menstruace

Co ještě nevíte - hygiena při menstruaci

menstruacni-kalisek-mooncup
Během menstruační fáze žena uvolňuje z těla skrz pochvu menstruační krev. Jde o směs děložní výstelky, hlenu a krve. Aby tento únik krve ženu či dívku neobtěžoval při každodenních činnostech, vymyslel průmysl několik hygienických potřeb - vložky, tampóny, menstruační kalíšky.

Vložka nebo tampón?

Pro začínající menstruující dívky je nejvhodnější vložka alespoň pro začátek. Téměř všechny totiž ještě neměly sexuální styk, tudíž zavedení tampónu by jim mohlo činit potíže. Každá z těchto hygienických potřeb má své výhody i nevýhody.
TampónVložka
Doba nošeníMax. 8 hodinDle uvážení
AbsorpceMůže protéctTéměř neproteče
Pohodlnost při nošeníPři správném zavedení není cítit.Obzvláště větší rozměry jsou nepohodlné.
AplikaceHůře se zavádí - lze využít tampónů s aplikátorem.Poměrně snadná
VelikostMalý, velikost dle absorpce.Rozměrově větší než tampón
tampon-vlozka

Co to je?Jak se projevuje?Zde!

5. října 2008 v 12:54 | Asi Já |  Menstruace

Když dívka začne menstruovat…

Každá dívka i žena si to zažila a každá to dnes a denně prožívá. Pro většinu nepříjemné setkání s realitou v podobě prvních kapek krve na spodním prádle, toaletě či papíře. Tehdy nastává "nová životní etapa". Je to období, kdy se z holčičky stává pomalu a jistě žena. Dříve nebo později to potká každou dívku, i když ve zcela jiné situaci a za zcela odlišných podmínek.
menstruace

Co se skrývá za slovem menstruace?

Menstruace neboli menstruační cyklus je název několikatýdenního fyziologického období, které se periodicky vyskytuje u ženského pohlaví. Skládá se z několika fází, které jsou od sebe symptomaticky odlišné. Místo pojmu menstruace se také můžete setkat s pojmem perioda. Menstruační cyklus zaručuje schopnost ženy ve většině případů otěhotnět.

První menstruace

Jako první menstruaci označujeme tu, která se u dívky objeví poprvé v životě. Označuje se také jako menarché. Stanovit u dívky přesné datum začátku první menstruace nejde. Všeobecně se první menstruace vyskytne mezi 12 - 15 rokem přičemž současný vývoj má tendenci posouvat hranici první menstruace směrem dolů.
kdy-se-objevuje-menstruace

Menstruace každý kalendářní měsíc

Jakmile se u dívky objeví první menarche, tak může očekávat po dobu několika příštích desítek let její opakování. Pravidelný menstruační cyklus má málokterá dívka či žena. Délka menstruačního cyklu je ovlivněna mnoha faktory (stres, výživa, léky a další). Všeobecně se doba 28 dnů považuje za průměrnou hodnotu trvání cyklu. Odchylka v podobě několik dnů je zcela běžná. Stejně tak některé ženy mohou mít pravidelný menstruační cyklus kratší jak 28 dnů či naopak delší.

Poslední menstruace

O poslední menstruaci hovoříme v období klimakteriu - přechodu. Nastává ve většině případů mezi 45-55 rokem života. Poslední menstruace neboli menopauza je znamením zastavení schopnosti plodit děti přirozenou cestou. Zároveň dochází k ukončení činnosti vaječníků - přestávají produkovat vajíčka.

Menstruace - jak se projevuje?

projev-menstruace
Každého zcela určitě poprvé napadne, že nejtypičtějším projevem menstruace jakožto menstruačního cyklu je krvácení. Je to jeden z nejlépe viditelných znaků, i když projevů je celá řada:
 • Změny nálad
 • Bolesti v podbřišku
 • Rozdílná chuť k sexu
 • Migrény
 • Drobné váhové výkyvy a další
Každá žena je unikátní individuum, tudíž i jednotlivé symptomy jsou u každé dívky či ženy zcela individuálního charakteru. Kromě toho se na aktuálních projevech podílí i současná fáze menstruačního cyklu, v níž se daná žena právě nachází.

Bolestivá menstruace

bolestiva-menstruace
Velmi bolestivou menstruaci označuje lékařská věda pojmem dysmenorea. Její příčiny nejsou stále zcela objasněny. K utlumení klasických menstruačních bolestí v oblasti podbřišku existuje spousta způsobů:
 • Vlažná sprcha od pasu dolů
 • Tělesná aktivita
 • Pokrčení nohou a schoulení se do klubíčka
 • Léky a další
Každé ženě či dívce pomáhá něco jiného, avšak tělesná aktivita má svůj efekt hlavně v tom, že odvádí myšlenky od bolesti jiným směrem. Žena se tak nesoustředí na bolest, ale na fyzickou činnost.

jahodový koktejl

4. října 2008 v 16:54 | Asi Já |  Recepty
Suroviny:
300 g měkkých jahod, 150 g zakysané smetany, asi 7 dl plnotučného mléka, moučkový a vanilkový cukr dle chuti
Postup:
Jahody rozmixujeme s cukrem a smetanou, naředíme mlékem.

perníčky

4. října 2008 v 16:52 | Asi Já |  Recepty
Suroviny:
60 dkg hl. mouky, 25 dkg cukru moučka, 20 dkg másla, 6 lžic medu, 2 lžíce kakaa, 3 vejce, 1 kypřící pr. do perníku, 1 lžička koření do perníku
Postup:
Vše smícháme, vyválíme těsto asi na 5 milimetrů a vykrajujeme tvary. Předehřejeme troubu na 150 st. Perníčky klademe na suchý plech. Pečeme asi 20 minut.Můžeme je po upečení pomazat rozšlehaným bílkem-jsou lesklé. Zdobíme cukrovou polevou.

Ledová Káva

4. října 2008 v 16:52 | Asi Já |  Recepty
Suroviny:
1 l mléka
4 lžíce Nescafe
10 lžiček cukru
1 van. cukr
špetka skořice
karamel (zmrzlinový,může být med)
smetana (hustší mléko)
Postup:
Do větší nádoby- mléko, ve kterém rozmícháme kávu, cukr a van.cukr a dáme chladit do lednice. Na dno skleniček nalijeme karamel, našleháme vychlazenou směs a nalijeme opatrně ke karamelu. Smetanu ušleháme a pomalu vlijeme tak, aby zustala pěna na povrchu kávy. Na pěnu nasypeme skořici.

čokoládová pěna

4. října 2008 v 16:51 | Asi Já |  Recepty
Suroviny:
200g hořké čokolády,
6 vajec,
1 dcl vody,
špetku soli
Postup:
- Do malého kastrůlku nalámejte na malé kousky čokoládu a přidejte vodu. Za stálého míchání nechte na mírném ohni rozpustit. Jakmile vznikne hladká hmota, kastrůlek odstavte.
- Rozbijte vejce tak, že oddělíte žloutky od bílků. Do bílků přidejte špetku soli a ušlehejte pevný sníh
- Když čokoláda lehce vychladne, přidejte žloutky. Pokud chcete pěnu lehčí a snadněji stravitelnou, použijte žloutky pouze 3.
- Do čokoládové hmoty opatrně vmíchejte sníh z bílků. Dejte to velké servírovací mísy nebo do šesti malých mističek a nechte vychladit 2-3 hodiny

Chlupaté knedlíky

4. října 2008 v 16:51 | Asi Já |  Recepty
Suroviny:
4 plátky moravské uzené, 2 ks cibule, 1 sklenička zelí, sádlo, těsto na bramborové knedlíky
Postup:
Podle návodu na bramborové knedlíky připravíme těsto. Ukrajujeme z něj kousky, které plníme, podobně jako ovocné knedlíky, nakrájeným moravským uzeným.
Poznámka:
Podáváme s osmahnutou cibulkou a zelím.

Vánoční punč

4. října 2008 v 16:50 | Asi Já |  Recepty
Ingredience:
1 litr červeného nebo bílého vína
40 dkg moučkového cukru
2 punčové trestě
kůra z 1 citronu a pomeranče - nožem okrájíme
Postup přípravy:
1.Vše dáme do okurkové lahve, promícháme, zakryjeme hrdlo alobalem a za občasného protřepání necháme 10-14 dnů uzrát. Po rozpuštění cukru slijeme přes filtr do menších lahviček. V chladu vydrží i 2 roky.
22.02.2005
 • Množství:

  pro 5 osob
 • Doba přípravy:

  15 min
 • Doba vaření:

  0 min
 • Hotovo za:

  10 dní 0 min

Jahodové Mufiny

4. října 2008 v 16:50 | Asi Já |  Recepty
Ingredience:
12 středně velkých jahod
150 g másla nebo rostlinného tuku
100 g cukru
1 vanilkový cukr
nastrouhanou kůru z 1 pomeranče
špetku soli
3 vejce
200 g polohrubé mouky
50 g maizeny
1/2 sáčku prášku do pečiva
6 lžic mléka
moučkový cukr na posypání
12 papírových formiček
Postup přípravy:
1.Jahody omyjeme, očistíme a necháme na sítu okapat. Tuks cukrem, vanilkovým cukrem, pomerančovou kůrou a špetkou soli šleháme 5 minut do pěny. Postupně přidáme vejce. Mouku promícháme s maizenou a práškem do pečiva, prošijeme na vaječnou směs a krátce šleháme. Nakonec přidáme mléko a vymícháme hladké těsto.
2.Formu na mufiny vyložíme papírovými formičkami, do nichž rovnoměrně rozdělíme připravené těsto. Doprostřed vtiskneme vždy po jedné jahodě. Mufiny potom pečeme v předehřáté troubě při střední teplotě asi 25-30 minut. Necháme je vychladnout n
3.TIP: Pokud máte mufiny raději křupavější, můžete maizenu nahradit nastrouhaným kokosem, který na pánvi mírně orestujete.

žemlovka

4. října 2008 v 16:50 | Asi Já |  Recepty
Ingredience
8 žemlí, 1/2 l mléka, 120 g cukru, 50 g másla, 4 žloutky, Oříšky a mandle, 1 lžíce krupice, 2 lžíce kakaa, Udělaný sníh ze 4 bílků.

Příprava
Žemle nakrájíme na tenké plátky a zalijeme vařícím mlékem. Zatímco žemle necháme vychladnout, utřeme máslo s cukrem a žloutkami do pěny, kakao, oříšky, mandle a vychladlé žemle. Nakonec zamícháme tuhý sníh, který zasypáváme krupičkou. nákyp dáváme do vymazané pečící formy, kterou předem vysypeme strouhankou a pečeme asi 45 minut. hotovou žemlovku podáváme s kompotem.

Koblížky

4. října 2008 v 16:49 | Asi Já |  Recepty
Ingredience
1 kg mouky hrubé, 13 dkg cukru, 4 žloutky, 4 dkg kvasnic, 1/2 mléka, citr. kůra, sůl, tuk na smažení, cukr na posypání.

Příprava
Nejprve musíme spojit mouku s cukrem, žloutky , kvasnice, mléko, citr. kůru a trošičku soli a vytvoříme těstíčko Pak děláme středně velké kuličky, které smažíme v dostattečném množství oleje, do kterého přidáme trošku rumu. Hotové koblížky poprášíme moučkovým cukrem.

Množství pro: 4 osob(y)
Doba přípravy: 55 minut
Obtížnost: středně těžké

Palačinky se šlehačkou

4. října 2008 v 16:49 | Asi Já |  Recepty
Ingredience
1 L mléka, špetka soli, 2 vejce, Hl. mouky dle potřeby, olej na smažení, šlehačku, marmeládu.

Příprava
Do mléka dáme dvě vejce, špetku soli a pomalu přisypáváme mouku do té doby než těsto středně zhoustne. Potom si rozpálíme trošku tuku a děláme tenké placky. Nakonec palačinku pomažeme marmeládou nebo nugetou, nastříkáme do ní šlehačku a zabalíme do rourky a nakonec posypeme ještě kakaem. Podávat můžeme i s kompotoým ovocem.

Množství pro: 6 osob(y)
Doba přípravy: 30 minut
Obtížnost: zvládne každý

Vařená Rýže

4. října 2008 v 16:48 | Asi Já |  Recepty
Ingredience
Rýže v sáčcích, sůl, zhruba 2 l vody podle množství.

Příprava
Nejdříve dáme vařit vodu na rýži. Rýži nejprve propláchneme, tak aby z ní netekla bílá voda. Potom vložíme do vroucí vody a vaříme 15 až 20 minut. Nakonec je výborná čerstvá posekaná petrželka nebo pažitka.

Množství pro: 4 osob(y)
Doba přípravy: 25 minut
Obtížnost: zvládne každý

Bublanina

4. října 2008 v 16:48 | Asi Já |  Recepty
Ingredience
180 g polohrubé mouky, 80 g másla, 2 žloutky, 2 bílky, 100 g cukru, prášek do pečiva, 6 lžic mléka, 300 g ovoce jaké chcete - jablka, jahody, višně, třešně, švestky, meruňky atd.

Příprava
V míse třeme tuk s cukrem do pěny. Pak přidáme a zatíráme žloutky jedne po druhém. Pak sřídavě vmícháme mléko a mouku s práškem. Nakonec do těsta cmícháváme sníh z bílků. Těsto dáme do dobře vymazaného plechu poklademe jej ovocem, které jsme omočili trochu v mouce. Pak to co nejdříve dáme do trouby a pečeme asi 30 minut. Nakonec pocukrujeme moučkovým cukrem.

Množství pro: 6 osob(y)
Doba přípravy: 60 minut
Obtížnost: středně těžké

Bramborová Kaše

4. října 2008 v 16:48 | Asi Já |  Recepty
Ingredience
1 kg brambor, 250 ml mléka, 3 lžíce másla, sůl.

Příprava
Brambory oloupeme, očistíme a uvaříme v osolené vodě doměkka a slijeme. Potom brambory rozšťoucháme přidáme ohřáte mléko a trochu soli s máslem vše dobře promícháme a hned podáváme.

Množství pro: 4 osob(y)
Doba přípravy: 30 minut
Obtížnost: zvládne každý

Bramborový salát

4. října 2008 v 16:47 | Asi Já |  Recepty
Ingredience
2 kg brambor, 2 střední mrkve, 2 vajíčka, 2 okurky, sůl, pepř, 3 lžíce polotučné hořčice, 300 g majolky nebo tatarky, 1 cibule.

Příprava
Bramory nejprve opereme společně s mrkví a vložíme do studené vody a vaříme než obojí změkne. Potom necháme vše vychladnout a mezitím si nakrájíme už dopředu uvařená vejce na kostičky, cibulku na jemno, okurek. Až nám brambory vychladnou, oloupeme je a přes sítko na brambory je promačkáme společnš s mrkvičkou. Pak přidáme sůl, pepř, majolku a hořčici a pořádně vše promícháme. Necháme aspoň hodinka v chladnu odležet.

Množství pro: 8 osob(y)
Doba přípravy: 80 minut
Obtížnost: středně těžké